Oto Tamirde Plastik Araç Parçalarının Boyanması

Plastik malzemeler günümüzde oldukça yaygın ve fazla miktarda kullanılmaktadır. Otomotiv sektöründe, kullanıldığı otomobile %50-%60 oranında hafiflik kazandırmaktadır ve bu sayede daha az yakıt harcanması sağlanabilmektedir. Plastik parça kullanarak araç ölü ağırlığının azaltılmakta ve hareket sistemleri, aerodinamik yapılarda da değişikler yapılarak daha az yakıt tüketen çevre dostu otomobiller üretilmektedir. 

En çok hasar alan yerlerden biri de tamponlardır. Araçların plastik tamponlarında hafif ve orta şiddetli darbeler sonucu oluşan, tamponunun dış ve iç yüzeylerindeki sıyrık, çatlak, deformasyon gibi hasarlar plastik parçaların boyanması ile düzeltilebilir. 
Günümüz şartlarında arabaların üzerinde farklı yapılara sahip boyanabilen plastik parçaların olması bu yapılara uygun boyama işlemlerini zorunlu kılmaktadır. Plastikler boyanabilen ve boyanmayan olarak iki gruba ayrılır. Polipropilen (PP), Polietilen (PE) ve yumuşak PVS (boyanamayan) plastik malzemeler olarak bilinmektedir. 
Boyanabilen plastikler sert ve yumuşak plastikler olarak sınıflandırılır. Boya katlarının boyanabilir plastik yüzeyler üzerine yapışması ancak bu amaca uygun olarak geliştirilmiş güçlü yapışma sağlayan astar yardımı ile olur. 
Plastik boyama adımları:
1.    Yüzey temizliği
2.    Plastik astar uygulaması
3.    Dolgu astarı uygulaması
4.    Sonkat uygulaması

Orjinal boyalı plastikler fabrikadan astarlı gelen ürünler olmakla birlikte, ince bir zımpara ile araca uygun sistemde -düz veya bazkat olarak- uygun renk ile uygulanır. 

Yan sanayi parçalar ise astarsız olarak gelir ve içerisindeki plastik malzemenin yapısından dolayı oto tamir ürünlerinin yapışması için uygun veya özel üretimli plastik ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Plastiğin içerisindeki yağ tabakasının yüzey ısıtılarak çıkması sağlanır. Bu işlem en az üç kez olmak üzere tekrarlanır ve üzerine plastik astar uygulaması yapılır. Takiben boyama yapılır. 

Yeni parçalar haricinde aracın kendi orjinal plastik parçalarında hasarlı olan ürünler de vardır.Bunların tamiratı için tercih edilen ürünlerin de yan sanayi parçası ürünlerde olduğu gibi özel üretimli ürünler olması gerekmektedir. Orjinal boyalı plastik parçalarda hasarlı olan yer plastik macunu ile düzeltildikten sonra plastik astar uygulaması yapılır. Sonrasında boyama işlemi uygulanır. 

DYO Oto tamir boyaları ile sağladığımız ürünlerle aracınızın tüm plastik parçalarını güvenle orjinal haline birebir uyumlu hale getirebilirsiniz. Kaliteli ürünlerimiz ve donanımlı AR-GE ekibimizle müşterilerimize bu güveni veriyor olmanın haklı gururunu taşıyoruz.