Oto Tamir Boyalarında Renk Çeşitliliği ve Önemi

Dünya otomobil piyasalarında renk çeşitliliği bugün pek çok tüketicinin öncelikli karar verme kriterlerinden biridir.  Durum böyleyken, araç boyama piyasasında yer alan tüm markalar için de renk çeşitliliği bir lüks olmaktan öte bir zorunluluk haline gelmiştir. 

Raporlara göre beyaz renk hala kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen renk olmakla birlikte, bu rengi siyah, gri ve gümüş renkleri takip etmektedir. Geçtiğimiz yıllarda renk tercihleri dünya genelinde bölgesel olarak kullanıcılar açısından farklılık göstermekle birlikte, Amerika pazarlarına ağırlıklı mavi ve kırmızı tercihler hakim olurken,  Asya Pasifik pazarlarında parlak kırmızı ve zarif renklerin tercihi daha fazlaydı. Bu trend 2019-2020 yılları itibariyle Asya Pasifik için dengeli ve sıcak renklere doğru evrilmeye başlarken, Avrupa bölgesinde metalik menekşe gibi renk paletleri yaygınlaşmaya başladı, Kuzey Amerika’da ise gelişen ve değişen teknolojiyle birlikte özel efektli yeni renkler tercih edilmeye başlandı.

Markalar, içinde faaliyet gösterdikleri pazarların kültürüne göre renklerini genişletmekte ve tercih edilebilirliklerini arttırmaktadırlar. Otomobillerde kullanılan renk zaman zaman içinde bulunduğu kültüre uyumlu olarak bir “anlamla” özdeşleştirilmekte olup, kullanıcı tercihleri bu doğrultuda da şekil alabilmektedir. Örneğin beyaz, bazı kültürlerde saflık ile özdeşleştirilmekte ve sırf bu sebeple bile tüketiciler açısından çok tercih edilebilmektedir. Aynı şekilde tüketici tercihleri, tüketicilerin tutum ve davranışlarına göre de belirlenebilmekte olup, mini otomobillerde daha çok efektlerle süslenmiş gümüş ve gri tonları tercih edilirken, SUV’lerde kahverengi tercih ediliyor. 

Yenileyici bir enerji arayanlar için yeşil; doğa ve dünyaya bağlı insanlar için kahverengi; uyumu, sakinliği tercih edenler ve deniz tutkunları için bir doğa rengi olan mavi; yaratıcı, orjinal ve sanatçı ruhlu olanlar için turuncu; tutkulu, kararlı ve duygusal insanlar için kırmızı; özgüveni yüksek, cesaretli ve fark edilmeyi sevenler için sarı; masumiyet ve dürüstlük temelli insanlar içinse beyaz otomobil tercihinde belirleyici olabiliyor. 

Piyasada sıradışı renkleri görmek de mümkün. Cehennem Yeşili, Refleks, Mandaline Çığlığı Sarısı, Avangart Bordo, Pastel Ruj, Rossa Corsa kırmızısı gibi değişik renkler Ferrari, Opel, Ford, Toyota gibi bilinen markaların da piyasaya sürdüğü renkler arasında yer alıyor. 

Tüm bu bilgiler doğrultusunda hasarlı araçlarda kullanılacak olan boyaların da orjinal renge uyumlu olacak zenginlik ve çeşitlilikte olması önem taşımaktadır. DYO Oto tamir boyaları, mix makinesi sayesinde 70.000 renk üretebilme kapasitesi ile tüketicilere istediği rengi yapabilme olanağı sunmaktadır. Bu sayede tüketici tercihlerine hızlı, kaliteli ve güvenli renklerle cevap verebilmenin gururunu taşırken, aynı zamanda güçlü AR-GE alt yapısı ve teknik desteği ile müşterilerine her alanda hizmet vermektedir.