Non-Paint (Boya dışı) Ürünlerin Kullanım Detayları

Non paint olarak adlandırılan ürün grubunda pasta polish, bant ve sprey ürünler başta olmak üzere çok çeşitli boya dışı ürünler yer almaktadır. Pasta polish grubunda dahil edilen ürünler, aracın çiziklerini gidermek, parlaklığını sağlamak gibi fonksiyonlar için kullanılan ürünler olmakla birlikte, maskeleme bandı araç maskelemesinde kullanılır. Non paint grubundaki tüm ürünler bahsi geçen fonksiyonları yerine getirirken, kullanılan ürünün kalitesi sonkat boyanın kalitesinde ve kalıcılığında da büyük rol oynarlar. 
Aracın boyasının fırın dışında boyanmasından kaynaklı tozlu ortama maruz kalışı kaçınılmazdır. Bu tozların giderilmesi için doğru yardımcı ürünlerin kullanılması önem taşımaktadır.

Likid pasta, kalın pasta, wax cila, hare giderici cila, el cilası, maskeleme bandı ürünlerinden oluşan non paint ürün grubu ürün bazında farklı özelliklere sahiptir. 

Dyo Likid Pasta yağ ve mikro aşındırıcı partiküller içeren güçlü bOto tamir boyalarında, renk alternatiflerinin zenginliği dışında bir de boya dışı ürünlerin kaliteli olması önem taşıyan konulardandır. ir çizik giderici pasta olup daha çok yeni boyanmış yüzeyler için tasarlanmıştır. Likid pasta daha çok pasta süngeri ile uygulanır. Boyadan sonra oluşan hataların da giderilmesinde likid pastanın doğru kullanımı hatayı ortadan kaldırmaktadır.

Kalın pasta ise, eski yüzeydeki boya hatalarını, fırça/zımpara/bez çiziklerini ve oksidasyonu gidermek, yüzeye yeni bir görünüm kazandırmak için kullanılır. Kalın pasta uygulamasının derin çizikleri alabilmesi için keçe ile uygulanması önerilir. Aracın boyasının orjinalliğini koruması için kalın pastanın doğru kullanımı ve düzenli aralıklarla pasta polish uygulaması yapılması önerilir. Bu uygulama ile boyanın temizliği sağlanmış olur. 

Cila grubunda yer alan hare giderici cila, wax cila ve el cilası, benzer amaçlarla kullanılmakta olup, küçük nüanslarla fonksiyonel olarak birbirinden ayrılmaktadır.  Hare giderici cila Dyo Kalın/Likid pasta sonrası kullanım için tasarlanmış olup, hologramları yok ederek haresiz mükemmel bir sonuç sağlarken, özellikle koyu renkli araçlar başta olmak üzere tüm boyalı yüzeyler için kullanılabilmektedir. Hare giderici cila yumuşak tabanlı özel sünger ile düşük devirde uygulanmalıdır. 

Dyo Wax Cila, Dyo Kalın/Likid Pasta ve Dyo Hare Giderici Cila Uygulamasından sonra kullanılmakta olup, mükemmel düzeyde boya korumayı amaçlar, çok derin bir parlaklık ve mükemmellik derecesinde pürüzsüz bir yüzey sağlar. Aynı zamanda yüzeye ıslak bir görünüm (wet-look) sağlar ve hologramsız görüntüyü muhafaza eder. Wax cila el ile uygulanır ve yapı itibariyle çabuk kuruduğu için büyük parçalarda ikiye bölünerek yapılması tavsiye edilir. Bu uygulama ile boyanın UV direncinin korunması sağlanır.

El ile uygulanan el cilası, yüksek parlatma kabiliyeti ve kolay uygulanabilirliği ile boya kusurlarını ve derin olmayan çizikleri gidermek için kullanılır.  El cilası amatör kullanıma uygundur.